15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://www.yagmurarat.com 300 0
theme-sticky-logo-alt

Malezya’nın Sanat Dolu Sokaklarında Kaybolmak- Penang Sokak Sanatı

Malezya’ya  gelmemdeki en temel sebeplerden birisiydi sokak sanatı. Bir arkadaşımın paylaşımlarından buradaki sokak sanatını görünce; sadece bunun için bile Malezya’yı gidebilirim demiştim. Bu yüzden Penang’a gelince ilk işim sokak sanatının olduğu sokakları keşfetmek oldu. İlk başta couchsurfing’de evinde kaldığım arkadaşımdan bu sokak sanatının olduğu broşürü almak oldu. Bunları turist bilgilendirme ofislerinden de ücretsiz temin edebiliyorsunuz. Ayrıca broşür, diğer haritalara göre oldukça geniş içerikli, UNESCO Dünya Tarih Mirası Listesindeki binalarından, lokal yemek yerlerine, tapınaklara kadar her şeyi gösteriyor.

2012 yılında Penang Belediyesi Litvanyalı sanatçı Ernest Zacharevic ile Penang sokaklarını canlandırmak adına bir proje yürütmüş ve bu sayede Penang sokaklarını renklendirmiştir. Ernest Zacharevic, 1986 yılında doğmuş; Malezya dışında, Dubai, Litvanya, NewYork, İzlanda, Norveç, Lizbon, Polonya, Atlanta, Barselona gibi birçok ülkede çalışmalar yapmış toplum sanatçısıdır. BBC, sanatçıyı Malezya’nın Bansky’si olarak isimlendirmektedir. Genelde yağlı boya ve sprey olarak çalışan Zacharevic, ülkelerin özelliklerine göre eserlerini üretmektedir. Penang’da yaptığı en popüler iki eser ise, Bisikletli Çocuklar ve Motordaki Çocuk’tur. Ben biraz burayı Kadıköy’e benzettim. Kadıköy Belediyesi’nin 2012 yılında başlayan murallarını anımsayınca kendimi evimde gibi hissetim. Hadi şimdi Penang’daki sokak sanatına doğru küçük bir tura çıkalım.

‘Motordaki Çocuk’

‘Bisikletli Çocuklar’

 

 

 

 

 

 

 

Bu sokakları, duvarlarına hayranlıkla bakarak gezerken, karşıma çıkan sokak sanatçılarının melodileri, beni daha da keyiflendirmişti. Küçük kahve dükkanları, köşe başlarındaki meyve satıcıları ile tam bütünleşmiş sokakları bana her zaman iyi ki buraya gelmişim dedirtti. Tabiiki de bu kadarla sınırlı değil bütün çalışmalar. Daha yüzlercesini göreceksiniz. Hepsini merak edip de gidin diye paylaşmıyorum. Dünyada böyle muhteşem yerler varken, siz hala sadece yazıları okuyup ne güzelmiş demeye devam mi ediceksiniz? Belki yola çıkmanın zamanı gelmiştir de siz göremiyorsunuzdur.


Bu arada yollarda, içinizdeki çocuğu çıkartmaktan hiçbir zaman çekinmeyin.

Comments

comments

Paylaş:
Kategori:BLOG, Sanat
ÖNCEKİ YAZI
MISIR GEZİ REHBERİ
SONRAKİ YAZI
TAYLAND’IN GİZLİ ADASI; PHI PHI
HAKKINDA
Yağmur Arat

Hem gezmenin çok ucuz olduğunu sizlere göstermek, hem sizleri cesaretlendirmek, hem de seyahatle ilgili yararlı bilgiler paylaşmak için. Hem çok cesaret edemedim hem de hep daha iyisini istediğimden beğenmedim yaptıklarımı. İnsanlara gezmeyi erteliyor diye kızarken, kendimi bu siteyi açmaktan ertelerken buldum. Şimdi sizlerle deneyimlerimi paylaştığım yerdesiniz.

0 Yorum

BİR YORUM YAZ