partikül temizleme

Uzun zamandır benimsediğim ve Japonya’ya gitmeden önce en çok merak ettiğim konuydu Japonların minimalist yaşam tarzı. Aslında böyle deyince sanki sadece Japonların benimsediği bir yaşam tarzıymış gibi geliyor kulağa, en çok benimseyenlerden diyelim biz.  Japonların bu kadar çok benimsemesinde Zen Budizminin etkisi büyük.

Bu konuda kafa yorduğum için çokça okuyordum zaten gitmeden de. Gidince deneyimlemek çok keyifli oldu benim için. İlk gün küçücük bir evde uyandım. 3 tabak vardı, 2 bardak. Sonunda bunları gördüğüme öyle mutlu oldum ki. Bizi düşündüm, küçükken sadece misafirler gelince kullanabildiğimiz salonumuzu, misafir gelince kullanabildiğimiz yemek takımlarını, kocaman evlerimizi düşündüm. Sonra ne kadar kendimiz için yaşadığımızı sorguladım.

”Less is more” yani ”az çoktur”, anlayışı; hayatıma seyahatle girdi. Seyahat ettikçe hayatın çok daha derin anlamı olduğunu, aldığımız eşyaların bizim oluşturduğumuz zorunluluklar olduğunu anladım. Giderek hayatımdaki gereksiz şeyleri çıkarttım. Aklınıza sadece eşya gelmesin, gereksiz insanları, gereksiz sorunları; yani bana fazla gelen her şeyi. İhtiyacım olan kadar aldım, ihtiyacım olan kadar yedim, sevdiğim ve gerçek insanları tuttum hayatımda. Ne mi kazandım? Çok şey aslında. Çok eşya, çok sorun arkadaşlar. Bir sırt çantamla öyle mutluyum ki; 3 pantolon, 3 tişörtle. Özgürüm bir kere, seyahat ediyorum, yanımda ihtiyaç duyduğum her şey var, fazlası değil. Olmayan arabamın derdi yok mesela,  bilmem kaç milyona aldığım elbisem yırtıldı diye üzülmüyorum ya da çok büyük bir evimi temizlemek için saatlerimi harcamıyorum. Elindeki telefon kullanılır haldeyken yenisi çıkınca koşa koşa gidenlerden hiç bahsetmiyorum. Aslında kendi kendimize oluşturduğumuz dertlerimize ne kadar üzülür olmuşuz demi? Biraz da insanları gözlemleyince şunun farkına vardım bur süreçte, mutsuzluklarımızı geçici olarak yok etmeyi amaçladığımızdan tüketim toplumu olmuşuz. Yeni bir şeyler aldığımızda aslında o mutsuzluğun bir şekilde geçtiğine inanıyor, kendimizi kandırıyoruz. Kendimizle yüzleşip, sorunların derinine insek ve bunu farklı yollardan çözmeye çalışsak, belki kalıcı çözümler bulacağız. Alışveriş ya da saatlerce temizlik yaptığımız saatleri, arkadaşlarımıza, ailemize hatta kendimize ayırsak, ne kadar çok zamanımız olur, hatta en güzel meditasyonumuz da.

Seyahat etmeye başladığımdan beri; hayatımda az eşya, güzel insanlar, sanat ve maneviyat var. İşte zaten bunlar benim en büyük hazinem.

Hayatınızdaki fazlalıkları çıkarttıkça, dertlerinizin de azaldığını göreceksiniz.

Sevgiler!

Comments

comments

Yağmur Arat tarafından yayınlandı

Hem gezmenin çok ucuz olduğunu sizlere göstermek, hem sizleri cesaretlendirmek, hem de seyahatle ilgili yararlı bilgiler paylaşmak için. Hem çok cesaret edemedim hem de hep daha iyisini istediğimden beğenmedim yaptıklarımı. İnsanlara gezmeyi erteliyor diye kızarken, kendimi bu siteyi açmaktan ertelerken buldum. Şimdi sizlerle deneyimlerimi paylaştığım yerdesiniz.

Sohbete katılın

7 yorum

 1. Günümüzde alan sıkıntısıyla 1+0 dairelerle ülkemizde de minimalist yaşama zorlanıyoruz. Eğer bir şey ile tanışman için zorlanınca, kendileri çekilmez oluyor. Dolayısıyla da sizin baktığınız açıdan hiç bir zaman bakamıyoruz.

  1. Bahsettiğim maddi sıkıntıların getirdiği zorunluluk durumundan çok daha farklı bir şey, zaten bu yüzden aynı açıdan bakmak zor

 2. Çok haklı düşünceler bunlar. Karakterime üstüne basa basa bunları yedirsem de bazen neden oluyor bilmiyorum, içimizdeki o boşluk bize hakim olmaya çalışıyor. Oysa bu dünyada en iyi ihtimalle 70 yıl kalacağımızı ve hayatımız boyunca satın almak için uğraştığımız şeylerin hayal ettiğimiz hayatı yaşamamıza engel olduğunu tekrar tekrar hatırlamak gerekiyor kendimize. Blogunuzu yeni keşfettim ve bundan sonra sürekli olarak takip edeceğim. Her şey gönlünüzce olsun 🙂

  1. Çok teşekkür ederim, ben de yoldayken bütün enerjimi buraya aktarmak istiyorum ve sizlerle bütün yaşadıklarımı ve hissettiklerimi paylaşmak istiyorum. Dediğiniz gibi bazen bazı şeyleri unutuyoruz ve birilerinin hatırlatması güzel oluyor. Sevgiyle kalın!

 3. yaa siz harikasınz szn sayesnzde oturdğumz yerden keşfe çıkıyoruz aslında bilmeden ufkumuzu genişletyorsunzz bakış açımızızı ,çook tatlı kalbnz kşiliğinz varr.
  orda gezmek amaçlı mı gtmştnz ne zaman döncksnz başka hangi ülkelere neye göre giidyorsunuz kmle gidiyorsnzz *

 4. Merhaba soylediklerinizde o kadar haklisiniz ki bazen oturup dusunmesi lazim insanin dunyaya neden geldim? Bunun cevabini unutur oldu insanoglu..kaliteli yasam icin parayi şartlandirmişlar kendilerine..kaliteli yasam sizin yaptiginizdan baska bisey degildir. Sizin kadar olmasamda bugune kadar 10 ulke gezdim ve gezmeye de devam edecegim. Muhendisim ve ozel sektorde calisiyorum ama hic bi zaman gezdigim zamanlardaki mutlulugu yakalayamadim. Ozel sektor simdilik benim icin bir arac gezmem icin..ama bi gun istifa edip bi 10 yil gezecegim gunlerin hayalini hep kurdum. Ayağina taş değmesin arkadaşim yoluna hep iyi insanlar ciksin.

  1. Sizin de yolunuz açık olsun, umarım hayatta aradığınız mutluluğu yolda bulur, daha sonrasında hayatınızı o yönde şekillendirirsiniz. Sevgiler:)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla