15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://www.yagmurarat.com 300 0
theme-sticky-logo-alt

Japonya’da Otostop Rehberi ve Ulaşım

Selamlar sevgili otostopçular!

Sizlere biraz Japonya’da otostopla ilgili işinize yarayabilecek bilgiler vermek istiyorum. Öncelikle Japonya’da ulaşım çok ama çok pahalı. Eğer otostop yapmazsanız, şehirlerarası trenlere bütün paranızı kaptırırsınız benden demesi. Eğer ki buna bütçe ayırdıysanız demeyin keyfinize, çünkü Japonya size binlerce seçenek sunuyor ulaşım açasından. Yerel, özel, hızlı trenler gibi birçok tren hattı var. E çok seçenek olunca biraz karışık geliyor tabi, ama sakin olun, öyle yardımcı oluyorlar ki; panik yapmanıza gerek yok.

Ben Japonya’da hep otostopla seyahat ettim. Gitmeden çok araştırdım, kolay mı, zor mu, nasıl olur, güvenli mi diye. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, dünyanın en güvenli ülkesindesiniz. O konuda içiniz rahat etsin. Tabii ki istisnalar her yerde vardır; ancak Japonya’da bir turiste kötü davranmak ya da zarar vermek oldukça büyük bir suç. Ki onu geçtim zaten bir insana zarar verebilecek yapıda değiller.

Kolay mı zor mu konusuna gelirseniz, ben ordaki arkadaşlarıma sorduğumda kolay diyen de oldu zor diyen de. Ama tek kişi olduğum için kolay olucağını düşünüyordum zaten. Japonların kendi gibi arabaları da küçük olduğu için, 2 kişi bile çok kalabalık olabiliyor onlara göre. Ki zaten arabasına almak isteyip de yer olmayan birçok insanla karşılaştım. Japonya’da otostop diğer ülkelere göre daha kolay diyebilirim, insanlar otostopa sıcak bakmasa bile, sizi öyle yabancı görünce yardım etmek istiyor. Tabii bunda tek kadın olmam ve ürkütücü gözükmememin de etkisi oldukça büyüktür sanırım.

 

Şimdi otostopa başlayanlar için birkaç ipucu veriyim. Öncelikle Google maps’e  ”toll road of rest stop” yazıcaksınız arkadaşlar. Hatta ben size şöyle linkini koyayım; https://www.google.com.tr/maps/search/toll+road+of+rest+stop+japan/@35.4921262,138.5576309,9.54z Buradan size en yakın olan rest stop yani dinlenme noktasını seçeceksiniz. Genelde tren ya da metroyla ulaşım oluyor, bir nebze de yürümeniz lazım tabi. Burada arabaların çıktığı yöne doğru geçerseniz hem durmaları kolay olacaktır, hem de sizi görmeleri.

Ayrıca bir kartona Japonca gideceğiniz yerin ismini yazmanızı öneririm. Ben evimde kaldığım arkadaşlarıma yazdırdım, hatta ingilizcesini de yazdım. Genelde çok az bekledim, bir defa çok işlek olmayan bir dinlenme noktasında olduğumdan ve hafta içi erken saatte olduğundan, biraz bekledim. Hafta sonu seçerseniz şansınız artacaktır. Ayrıca çok bekleseniz bile, bu dinlenme noktalarında marketler, tuvalet gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız yerler oluyor, otostop için çok uygun bir nokta. Gece olsa dahi, bir köşeye geçip kıvrılıp yatsanız, kimse bir şey demez ve sıkıntı yaşayacağınızı da sanmıyorum.

Ben öyle güzel insanlarla karşılaştım, öyle güzel anılar biriktirdim ki, her zaman için iyi ki dedim. İngilizce bilmeseler bile, sizi rahat ettirmek için elinden geleni yapıp, sizin hakkınızda endişeleniyorlar. Japonlar öyle güzel insanlar ki, kendimi bir hayalin içinde yaşıyormuş gibi hissediyorum her seferinde. Ne kadar anlatsam da, yaşamanız gerekiyor sanırım. Şimdi gidip o güzel insanları bulma zamanı sizin için!

Yolunuz açık, otostopunuz bol olsun!

 

Comments

comments

Paylaş:
ÖNCEKİ YAZI
Size Dünya Turundan Sesleniyorum
SONRAKİ YAZI
Minimalist Yaşamla Genel Mutluluk
HAKKINDA
Yağmur Arat

Hem gezmenin çok ucuz olduğunu sizlere göstermek, hem sizleri cesaretlendirmek, hem de seyahatle ilgili yararlı bilgiler paylaşmak için. Hem çok cesaret edemedim hem de hep daha iyisini istediğimden beğenmedim yaptıklarımı. İnsanlara gezmeyi erteliyor diye kızarken, kendimi bu siteyi açmaktan ertelerken buldum. Şimdi sizlerle deneyimlerimi paylaştığım yerdesiniz.

3 Yorumlar

 • Ocak 11, 2018 at 11:03 pm
  Ayse

  Gercekten harika mutlu olmayi hayat felsefesi yapmak

  CEVAPLA
 • Ocak 20, 2018 at 2:21 am

  Gerçekten çok tatlı ve güzel kalpli bir insansın bizler için ilham kaynağı olmaya devam ediyorsunun herşey gönlünce olması dileğiyle…

  CEVAPLA

BİR YORUM YAZ