15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://www.yagmurarat.com 300 0
theme-sticky-logo-alt

Couchsurfing Nedir?

COUCHSURFING NEDİR? GÜVENLİ MİDİR?

Bütün seyahat içeriklerimde hep couchsurfing’den bahsediyorum. İyi de bu couchsurfing uygulaması ne diyen olur diye hem couchsurfingi tanıtmak için hem de değişik uygulamalardan haberdar olmanın için böyle tanıtıcı bir yazı yazarak blogumu açmak istedim sizlere.

Couchsurfing; 2004’de 4 arkadaşın bir mail grubunda konuşarak ortaya atılmış bir proje olarak başlamış. Uygulamanın amacı, gezginlerin en temel ihtiyacı olan konaklama ihtiyacını ücretsiz hale getirip, gidilen yerlerdeki kültürü yerel halkın evinde öğrenmek, gezginlerle yerel halkın arasında bir paylaşım sağlamak aslında.

E peki nasıl güveniyorsun diyorsunuz şimdi haklı olarak. Uygulama şu şekilde işliyor; ücretsiz bir üyelik oluşturuyorsunuz; üyelik oluşturduğunuzda hem gezgin olarak hem de misafir olarak oluşturabiliyorsunuz; eğer evinizde misafir edemeyecekseniz, bunu ayrıca belirtip profilinizde bu şekilde gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Üyelik oluşturdunuz; e peki sonrası? Profilinizi kendinizi güzel bir şekilde doldurun. Diyelim ki burdan Almanya’ya gidiceksiniz ve couchsurfing uygulamasını kullanmak istiyorsunuz. Gidiceğiniz yeri yazıp ordan kişi listesine bakın, insanların profilini okuyun, referanslarına bakın; eğer ki çeşitli ülkelerden birçok insanı ağırlamış ve hepsi de iyi referans yazmışsa, bilin ki çok yüksek ihtimal iyi bir insandır. Hı, tabiki şunu belirtiyim, hiçbir şeyin %100 kesinlik payı yoktur, bu otostop kültürü gibi bir şey. Birbirinizi tanımadan karşılıklı güven ilişkisi besliyorsunuz.

Sanırım benim hayatıma giren en güzel şeylerden birisi couchsurfing. Konaklamanın bedava olması benim için çok büyük bir etken değil; kamp atarak, çadır kurarak da bedava hale getirilebilir. Benim hayatımdaki en güzel şeylerden biri olmasının nedeni; gittiğim yerlerdeki tanıştığım harika insanlar, muhteşem anlar. Öyle güzel şeyler yaşıyorum ki; inanın bunu parayla satın almak isteseniz alamazsınız. Çok güzel bağlar kuruyorum gittiğim yerdeki insanlarla. Hemen hemen hepsi gezi felsefesini bilen, gezemediği zamanlar gezginlere evini açarak onların deneyimiyle heyecanlanan, kendini gezmiş gibi mutlu hisseden insanlar.

Peki bu uygulama ne kadar güvenli?

İlk kullanırken insanın aklına türlü sorular geliyor tabi. Ya bir şeyimi çalarsa, ya tacize uğrarsam, ya başıma kötü bir şey gelirse diye. İnanın bunların sizin aklınıza geldiği kadar, kaldığınız kişinin de aklına geliyordur. Dediğim gibi, bu birbirinizi tanımadan kurulan bir güven ilişkisi. Ben bir kadın olarak sürekli couchsurfingde kaldım, tek başıma da arkadaşlarımla da. Ben şöyle bir yol izliyorum kendimce; gidiceğim yerdeki insanları ciddi anlamda analiz ediyorum. Profilini okuyorum, referanslarını tek tek okuyorum; kadın-erkek eşit sayıda ağırlayıp ağırlamadığına kadar analiz ediyorum. Sonra referanslarda özellikle yaşadıkları muhteşem deneyimleri anlatan uzun uzun yazan insanları seçiyorum. Ben kişisel olarak ailede kalmayı çok ama çok seviyorum. Yoldayken kendimi ailemin yanındaymışım gibi hissediyorum hatta.

Gerçekten hayatımın en güzel insanlarıyla couchsurfing’den tanıştım ve en iyi arkadaşlarım oldular. Ne kadar uzak olsak da yol boyunca hep yanımda oldular, beni hep çok iyi anladılar, bir derdim olduğunda ilk onlara açtım. Çok güzel bağlar yakaladım.

Bu Sri Lanka’da tanıştığım çift, sanırım dünyanın en tatlı çifti. O kadar sevdik ki birbirimizi, birlikte gezmeye karar verdik, hatta bizi babaannesinin evine davet ettiler, bütün aile amca, yenge, kuzenler neşeli günler tadında Sri Lanka’da geçirdiğim en huzurlu günleri yaşattırdılar bana.

Mısır’da tanıştığım Mouhamed ve ailesi benim için çok çok özel. En yakın arkadaşlarımdan biri olan Mouhamed ile sabaha kadar siyaset, felsefe, film, yol üzerine derin sohbetler yaptık. Ailemden uzakta, ailem gibi hissettirdiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum onlara…

Avrupalılar, Türk yemeğine bayılıyorlar:) E tabi ben de her gittiğim evde elimden geldiğince Türk yemeği yapmaya çalışıyorum sevgili Couch’larıma:)

Bazen de böyle evimde kaldığım insanlar, birkaç ülkeden insanları ağırlıyor, böylece tam bir kültür çeşitliliğinde çok eğlenceli vakitler geçiriyoruz.

Ve Singapur’da beni sokakta kalmaktan kurtaran hatta ve hatta sayesinde muhteşem bir yerde konaklamamı sağlayan, sevgili dostum Oliver…

Bunun gibi yüzlerce muhteşem insan kazandırdım hayatıma. Ben hayatım boyunca güzel enerjiye inanan bir insanım, güzel düşündüm güzelliklerle karşılaştım. Belki de bir seferliğine de olsa bu uygulamayı kullanmanız hayat felsefenizi bile değiştirebilir. Bol referanslı insanları seçip bir kere denemeye değmez mi? Hiç tanımadığınız insanlarla belki öyle bir bağ yakalarsınız ki, ailenizden biri gibi hissedebilirsiniz bile.

Elimden geldiğince size özetlemeye çalıştım, umarım yararlı bir yazı olmuştur. Yolunuz hep güzel insanlarla olsun…

Comments

comments

Paylaş:
SONRAKİ YAZI
MISIR GEZİ REHBERİ
HAKKINDA
Yağmur Arat

Hem gezmenin çok ucuz olduğunu sizlere göstermek, hem sizleri cesaretlendirmek, hem de seyahatle ilgili yararlı bilgiler paylaşmak için. Hem çok cesaret edemedim hem de hep daha iyisini istediğimden beğenmedim yaptıklarımı. İnsanlara gezmeyi erteliyor diye kızarken, kendimi bu siteyi açmaktan ertelerken buldum. Şimdi sizlerle deneyimlerimi paylaştığım yerdesiniz.

0 Yorum

BİR YORUM YAZ