Yağmur Arat

Uzun zamandır deneyimlerimi aktaracağım, yaşadıklarımı paylaşacağım bir web sitesi açmak istedim. Hem gezmenin çok ucuz olduğunu sizlere göstermek, hem sizleri cesaretlendirmek, hem de seyahatle ilgili yararlı bilgiler paylaşmak için. Hem çok cesaret edemedim hem de hep daha iyisini istediğimden beğenmedim yaptıklarımı. İnsanlara gezmeyi erteliyor diye kızarken, kendimi bu siteyi açmaktan ertelerken buldum. Baktım etrafıma, kaç kadın bunu yapıyor dedim ve sonunda hayatımı ve gezilerimi sizlerle paylaşmaya karar verdim.

2014 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama mezun oldum ve dolu dolu, eğlenceli bir üniversite hayatı geçirdikten sonra mezuniyeti kutlamak adına interrail yapmıştım. Nerden bilebilirdim ki, interrail ile seyahat mikrobunun da bana bulaşacağını. O zamanlarki düşüncem senede bir para biriktirip yurtdışına gider gezerimdi sadece. Daha sonra herkes gibi iş hayatına atıldım. Yaklaşık bir yıl gibi bir süre çalıştıktan sonra, her gün bana öyle anlamsız, öyle boş geliyordu ki bu sürede deli gibi seyahat çekiyordu içim ve çalışırken o kadar mutsuz ve hayattan keyif almıyordum ki, bu monoton hayatta ve özgürlüğümü ele geçirmiş bir iş hayatında ne kadar barınabileceğimi düşündüm. Hayatımın sonuna kadar böyle mi olucaktı? Hep aynı şeyler, aynı ruhsuzluk, aynı suratlar… Ne kaybedecektim ki? Daha çok gencim ve hayatımın en güzel senelerini böyle geçirmeyeceğimin kararını almıştım ve işimden istifa ettim ve her zaman tutkum olan seyahati hayatımın merkezi haline getirdim. Uzun bir Asya seyahati planladım hemen, ama ondan önce Türkiye’de otostopla kamp yaparak uzun bir süre gezdim. Muhteşem anılar biriktirdim, hayatımın en güzel insanlarıyla yolda tanıştım. Yaklaşık 3 aylık süren Güney Asya’dan döndüğümde ise; tamamen bir boşluğun içinde buldum kendimi. İhtiyacım olan şeyin dünya turu olduğunu biliyordum ancak; Güney Asya’da çok zorluklar yaşamıştım tek başıma seyahat ederken, bir yandan hafif bir korku bir yandan da dünya turu sabırsızlığı sarmıştı. İstanbul’da böyle mutsuz olmaktansa, denerim dedim ve hazırlıklara başladım. Şimdi ise o planladığım dünya turunun içerisindeyim ve artık hepsini sizinle paylaşıp, amacım sizleri de gördüğüm muhteşem yerlere göndermek.  Yola çıkmakla hayatımın en doğru kararını verdiğimi düşündüm, bir an bile bunun aksini düşünmedim. Öyle güzel insanlarla tanışıyorum, öyle güzel dakikalar yaşıyorum ki, yolda gerçekten hayat var. Kaybedecek hiçbir şeyiniz yok, bıraktığınız noktaya dönersiniz. Yolda kazanacak öyle tecrübeler öyle güzellikler var ki, siz de korkmayın yola çıkın, kendinizi yolda bulun…Ve kesinlikle hayallerinizi ertelemeyin, çünkü şu anda yaşıyorsunuz, geleceği bilemezsiniz.

NASIL GEZİYORUM?

Gezilerimi yapabileceğim en az maliyetle yapmaya çalışıyorum. İyi ama nasıl dediğinizi duyuyorum. Konaklama için hemen hemen her zaman Couchsurfing uygulamasını kullanıyorum, ulaşımı genelde otostopla ya da çok uygun biletlerle hallediyorum. Aslında yoldayken tek parayı yemeğe harcıyorum. Bazen gönüllü işler yapıyorum, bazen gittiğim yerlerde işler bulup çalışıyorum. En önemlisi ise; hiçbir zaman kesin bir plan yapmıyorum. Yol zaten bana gösteriyor her şeyi.

Amacım, sizlere nasıl seyahat ettiğimi göstermek ve aslında korkularınızın yersiz olduğunu anlamanızı sağlamak. Yaklaşık 3 yıl önce, ilk yola çıkmadan önce öyle tedirgindim ki, ne olucak, nasıl yapıcam sorularıyla boğuşup durdum. Bu tedirginliğimi zamanla okuyarak görerek en güzeli de yaşayarak attım. Seyahat eden kadınlar bana hep güç verdi, eğer ben de size bu gücü verebilirsem ne mutlu bana!

Yolunuz açık, seyahatiniz bol olsun!